خلاقیت ناب.

مک‌بوک جدید نه تنها باریک‌تر و سبک‌تر، بلکه بسیار کاربردی‌تر از همیشه طراحی شده و تغییراتی اساسی در ساخت آن صورت گرفته است. تمامی قطعات مهم دستگاه به گونه‌ای بازطراحی شده که نتیجه نهایی بسیار ساده و منحصربفرد بوده و همه‌چیز در مورد این دستگاه دوست‌داشتنی و ناب است.

اهرم را انتخاب کرده و حرکت دهید

طراحی کاملا جدید کیبورد

خلق یک تجربه کاربری کامل و قدرتمند برای مک هدف اصلی اپل در ساخت این دستگاه بوده و کیبورد یکی از این موارد است. برای جاسازی یک کیبورد کامل در یک مک‌بوک فوق‌العاده باریک، بازطراحی کلی صورت گرفته است. از سازوکار قطعات زیرین کیبورد و انحنای سطح هرکدام از کلیدها گرفته تا سبک خاص نمایش حروف روی آن، همه و همه برای طراحی مک‌بوک جدید بازنگری شده‌اند. نتیجه این تلاش، کیبوردی است که به شکلی رویایی نسبت به نسل پیشین خود باریک‌تر است. حالا هنگامی که با انگشتان خود یک کلید را لمس می‌کنید آن کلید به پایین رفته و سپس با یک حرکت نرم و روان به جای خود باز می‌گردد تا دقت و لذت نوشتن را دو چندان کند.

سازوکار پروانه‌ای

کیبوردهای قدیمی از یک سازوکار بُرشی (قیچی‌ شکل) استفاده می‌کنند که به گونه‌ای منجر به شل شدن لبه کلیدها می‌شود. این موضوع باعث کاهش دقت در نوشتن، آن هم هنگامی که جایی به جز مرکز یک کلید را فشار دهید خواهد شد. برای کیبوردی به این باریکی نیاز بوده که از شل شدن کلیدها جلوگیری شود. در غیر این صورت اگر جایی به جز مرکز یک کلید را فشار دهید، در جای خود گیر کرده و مشکلاتی به وجود خواهد آمد.‌ بنابراین یک سازوکار پروانه‌ای و کاملا جدید طراحی شده که پهن‌تر از سازوکار قیچی‌شکل بوده و از مواد اولیه مستحکم‌تری تولید شده‌است — این باعث می‌شود کلیدها وضعیتی ثابت‌تر و عکس‌العملی سریع‌تر داشته‌باشند و فضای عمودی کمتری را اشغال کنند. این طراحی خلاقانه منجر به ثبات بیشتر، یکنواختی و‌ کنترل بهتر کلیدها می‌شود و دیگر مهم نیست شما کدام قسمت از کلید را فشار می‌دهید.

سازوکار قدیمی قیچی شکل
سازوکار پروانه‌ای، طراحی‌شده توسط اپل

طراحی کلیدها

کلیدهای بازطراحی‌شده در مک‌بوک جدید دارای سطحی وسیع‌تری، ساختاری باریک‌تر و انحنایی عمیق‌تر هستند و انگشتان شما به راحتی آنها را خواهند یافت. این اصلاحات بسیار زیرکانه صورت گرفته‌اند و احساس بسیار ویژه و مناسبی را منتقل می‌کنند. این طراحی جدید به همراه سازوکار پروانه‌ای کنترل بسیار بیشتری را هنگام نوشتن ارائه می‌کنند.

17% کلیدها ۱۷٪ بزرگ‌تر
40% ساختار کلیدها ۴۰٪ باریک‌تر.

طراحی دقیق نور پشت کلیدها

هنگامی که تصمیم به طراحی این کیبورد خارق‌العاده باریک گرفته شد، یکی از اولین موارد این بود که چگونه باید نور پشت کلیدها تنظیم شود تا علاوه بر ارائه دادن یک ظاهر خوب و یک احساس متفاوت، فضای کمتری را نیز اشغال کنند. به این منظور ردیف LED ها و صفحه راهنمایی که نور را در کیبورد پخش میکرد حذف شده و به جای آنها یک LED ویژه در زیر هرکدام از کلیدها قرار داده شده است. این LED ها برای میزان روشنایی مشخصی تنظیم شده‌اند، بنابراین اطراف هرکدام از کلیدها و حروف نور مناسبی وجود داشته و بسیار واضح و روشن دیده می‌شوند. این در حالی است که همه آنها مصرف انرژی بسیار بهینه‌ای دارند.

۳ میلیون نقطه.
۰/۸۸ میلیمتر. فوق‌العاده باریک.

صفحه نمایش ۱۲ اینچی و رتینای مک‌بوک جدید علاوه بر کیفیت منحصربفرد خود بسیار باریک است. در حقیقت با ضخامتی معادل با ۰/۸۸ میلیمتر این باریک‌ترین صفحه نمایش رتینایی است که تاکنون بر روی دستگاه‌های مک بوده‌است. یک فرآیند تولیدی ماشینی بسیار پیشرفته، شیشه فوق‌العاده باریک این صفحه را که فقط ۰/۵ میلیمتر ضخامت دارد شکل میدهد.‌ فاصله بین اجزای صفحه نمایش در راستای یک طراحی مسطح‌تر و کامل‌تر کاهش داده شده است.

2304×1440 رزولوشن
16:10 نسبت صفحه
178° زاویه دید
SD
HD
MacBook
720X480
1920X1080
2304X1440

برای ارائه یک تجربه کاربری بی‌نظیر بر روی صفحه نمایش رتینای مک‌بوک جدید می‌بایست تمام سطوح و نقاط آن به شکلی خلاقانه طراحی می‌شده است. بنابراین نقاط تصویر به گونه‌ای بازطراحی شده که روزنه‌ای بزرگ‌تر را تولید کرده و نور بیشتری را جذب کند. در نتیجه نور پشت LED از نظر مصرف انرژی به میزان ۳۰ درصد کمتر از صفحه رتینای سایر لپ‌تاپ‌های مک تولید شده، آنهم در حالی که همان میزان روشنایی را در اختیار خواهد گذاشت.

روزنه جذب نور بزرگ‌تر در تمامی نقاط Replay

ترک‌پدمجهز به قابلیت لمس فشاری.
با اندکی فشار بر روی سطح ترک‌پد کارهای بسیاری را انجام دهید.

ترک‌پد مجهز به لمس فشاری ممکن است از نظر ظاهری شبیه سایر ترک‌پدها باشد، اما سطح زیر آن با تمام ترک‌پدهای موجود بسیار متفاوت است. حسگرهای فشار میزان فشار اعمالی شما را تشخیص می‌دهند و موتور جدیدی موسوم به Taptic Engine هنگام فشار بر روی ترک‌پد احساسی متفاوت از کلیک کردن را به انگشتان شما منتقل میکند. حالا کلیک کردن که زمانی یک فرآیند مجزای مکانیکی بود، یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی است که می‌توانید با قابلیت لمس فشاری انجام دهید. قابلیت‌های لمسی ترک‌پد مجهز به لمس فشاری به مک‌بوک اجازه میدهد که بر اساس میزان فشار اعمالی، آنچه از دستگاه می‌خواهید را تشخیص دهد. این موضوع باعث خلق قابلیت‌های بسیار جدید و متنوعی در نرم‌افزارهای مختلف خواهد شد. همچنین این ترک‌پد یک بازخورد لمسی را در هنگام فشار به انگشتان شما انتقال میدهد که باعث میشود مک‌بوک شما بسیار کاراتر و‌ جذاب‌تر از گذشته باشد.

سطح شیشه‌ای خازنی Taptic Engine حسگرهای فشار

Taptic Engine موتور

ترک‌پدهای قدیمی از یک سازوکار موسوم به‌ diving board استفاده می‌کنند که برای حرکت یک کلیک به فضایی در زیر ترک‌پد احتیاج دارند و‌ کلیک کردن در قسمت‌هایی که به کیبورد بسیار نزدیک است مشکل خواهد بود. در ترک‌پد مجهز به لمس فشاری حسگرهای فشار کلیک شما را در تمام قسمت‌های ترک‌پد تشخیص داده و به نوعی ترک‌پد را از پهلو به سمت شما حرکت می‌دهند. موتور Taptic Engine همچنین یک بازخورد لمسی را تولید میکند، بنابراین آنچه بر روی صفحه نمایش وجود دارد را علاوه بر اینکه می‌بینید، احساس هم خواهید کرد. این ترک‌پد در هنگام انجام کارهای مشخصی مانند حاشیه‌نویسی در فایل‌های پی‌دی‌اف یک عکس‌العمل قابل لمس را به انگشتان منتقل میکند.

لمس فشاری

علاوه بر حرکات لمسی جذابی که پیشتر در ترک‌پد مک استفاده میشد، قابلیت لمس فشاری یک بُعد جدید را به تجربه کاربری مک اضافه میکند. میزان حساسیت این قابلیت قابل تنظیم است، در نتیجه می‌توانید مشخص کنید که چه مقدار فشار به منزله یک کلیک در نظر گرفته شود. ترک‌پد حتی می‌تواند تشخیص دهد که با انگشت شست خود فشار را اعمال کرده‌اید یا با انگشتی دیگر و از این طریق میزان حساسیت را تنظیم خواهد کرد.

قابلیت‌های فراوانی در درون و بیرون این ترک‌پد گنجانده‌ شده است.

هرکدام از قطعات داخلی مک‌بوک جدید به شکلی بسیار دقیق طراحی شده تا از ساختار فوق‌العاده باریک دستگاه بیشترین بهره را ببرد. کار با یک پردازنده بسیار توانمند که با گرافیک‌های پرسرعت HD Graphics 5300 اینتل ترکیب شده‌ شروع شده و سیستم‌عامل مک به گونه‌ای بهینه طراحی شده که حداقل انرژی را از پردازنده مصرف کند. از آنجا که مک‌بوک جدید هیچ فن خنک‌کننده‌ای احتیاج ندارد، بسیار بی‌صدا و آرام کار میکند، هیچ‌کدام از قطعات حرکت نمی‌کنند و فضای بیشتری در اختیار باتری قرار گرفته‌است.1

پردازنده

در دل مک‌بوک جدید یک پردازنده Core M نسل پنجمی (Broadwell) اینتل را خواهید یافت — اولین تراشه‌ای که با تکنولوژی فرآیند ۱۴ نانومتری طراحی شده‌است. به این معنی که این تراشه نسبت به نسل پیشین خود ترانزیستورهای بیشتری را در دل خود جای داده‌است، متراکم‌تر است و عملکردی قوی‌تری را ارائه میدهد. پردازنده Core M برای مک‌بوک جدید بسیار فوق‌العاده است، زیرا انرژی مورد نیاز کارهای روزانه را به شکلی موثر برای دستگاه محیا میکند.

14-nm تکنولوژی فرآیند ۱۴ نانومتری
5 مصرف انرژی ۵ وات
5th معماری پردازنده نسل ۵

معماری فاقد فن خنک‌کننده‌

مک‌بوک جدید اولین دستگاه مکی است که فاقد فن است. زیرا تراشه Core M اینتل فقط ۵ وات انرژی مصرف کرده و گرمای اندکی تولید میکند تا نیازی به فن یا لوله حرارتی وجود نداشته‌باشد. در عوض بُرد منطقی دستگاه بر روی یک صفحه گرافیتی ناهمگون قرار گرفته‌است تا تمام گرمای تولیدی را به اطراف هدایت کند و دستگاه با کمترین صدای تولیدی به کار خود ادامه دهد. سیستم‌عامل مک نیز با وجود قابلیت‌هایی مانند Timer Coalescing, App Nap و Safari Power Saver به گونه‌ای طراحی شده‌است که از میزان بهینه‌ای از انرژی برای کارهای مختلف استفاده کرده و مصرف انرژی کلی دستگاه بسیار بهینه باشد، نه بیشتر و نه کمتر.

بُرد منطقی مک‌بوک ۱۱ اینچی
بُرد منطقی مک‌بوک
67% کوچکتر

بُرد منطقی

در طراحی مک‌بوک جدید از دانشی که در طراحی دستگاه‌های باریک و در عین حال توانمندی چون آیفون و آیپد به دست آمده استفاده و‌ این دانش حتی توسعه داده شده است. پردازنده، حافظه فلش و حافظه رم با دقت فراوانی بر روی کوچکترین و متراکم‌ترین بُرد منطقی در یک دستگاه مک جایگذاری شده است.

حافظه ذخیره‌سازی و حافظه رم.

مک‌بوک جدید حتی با وجود قطعات مینیاتوری داخلی خود ظرفیت بسیار بالایی را برای ذخیره‌سازی اطلاعات و نرم‌افزارهای شما داراست. مک‌بوک جدید به یک حافظه رم ۸ گیگابایتی LPDDR3 متصل به بُرد اصلی با سرعت ۱۶۰۰ مگاهرتز مجهز است که مصرف انرژی بسیار بهینه‌ای دارد.2 این حافظه در ترکیب با یک حافظه فلش ۲۵۶ یا ۵۱۲ گیگابایتی یک دستگاه باریک، سبک و بسیار پرسرعت را برای شما به ارمغان می‌آورند.

8GB 1600MHz LPDDR3 RAM
تا 512GB PCIe-حافظه فلش مبتنی بر PCIe

خلاقیتی در تمام سطوح.

برای دستیابی به عمر مناسب باتری می‌بایست از ریزترین فاصله‌های درون بدنه باریک مک‌بوک نهایت استفاده ‌میشده است. باتری‌های مستطیلی قدیمی هنگامی که درون یک بدنه زاویه‌دار قرار می‌گرفتند مقداری فضای غیر قابل استفاده را هدر می‌دادند، بنابراین یک تکنولوژی جدید توسط اپل خلق شده که به باتری مسطح دستگاه که به شکل خاصی طراحی شده‌است اجازه میدهد به شکلی کاملا مناسب درون لایه‌های بدنه جای بگیرد. در نتیجه میزان ظرفیت سلول‌های باتری به میزان ۳۵ درصد نسبت به گذشته بهبود یافته. بنابراین تمام فضای درون دستگاه به شکلی مفید استفاده شده‌است و‌ عمر باتری شما کاملا برای استفاده در تمام طول روز مناسب است.

سلول‌های باتری در مک‌بوک جدید علاوه بر دقت بالای طراحی جزییات آنها، با وسواس فوق‌العاده بالایی نیز جایگذاری شده‌اند. ابتدا دوربین‌هایی پرسرعت تصاویری دقیق را از جزییات باتری و محل قرارگیری آن ثبت می‌کنند. سپس از این تصاویر استفاده شده تا تغییرات میکروسکوپی داخلی مشاهده شود و با دقت بی‌نظیری باتری‌ها جایگذاری گردد، به گونه‌ای که حتی یک میلیمتر از فضای داخلی نیز از دست نرود.

تا 9hrs تا ۹ ساعت عمر باتری در هنگام وبگردی1
تا 10hrs تا ۱۰ ساعت عمر باتری در هنگام مشاهده فیلم
باتری‌های استاندارد لپ‌تاپ‌ها
باتری‌های مک‌بوک جدید
35% ۳۵٪ ظرفیت بیشتر نسبت به مقداری که تکنولوژی‌های فعلی اجازه می‌دهند.

کاملا قابل‌حمل.
مجهز به یک درگاه شگفت‌انگیز.

برای تولید دستگاهی به باریکی و سبکی مک‌بوک جدید می‌بایست بازدهی تمام قسمت‌ها از جمله نحوه اتصال دستگاه به وسایل جانبی افزایش داده شود. بنابرین از یک استاندارد ارتباطی جهانی جدید استفاده شده که تمام نیازهای ارتباطی شما را در یک درگاه شگفت‌انگیز خلاصه کند. درگاه شگفت‌انگیز USB-C به عنوان درگاه شارژر، درگاه پرسرعت USB 3 برای اتصال دستگاه‌های جانبی و همچنین به عنوان خروجی ویدئو که از اتصالات HDMI، VGA و Mini DisplayPort پشتیبانی میکند ایفای نقش خواهد کرد. این درگاه بسیار کوچک است، از هر دو طرف قابل استفاده است و اندازه‌ای معادل با یک‌سوم درگاه‌های USB کنونی را داراست.

لوازم جانبی USB-C را خریداری کنید

USB-C
Power
USB
Display
HDMI
VGA

حداکثر بازدهی،
حداقل اثرگذاری بر روی محیط زیست.

بهینه‌ترین لپ‌تاپ‌ دنیا از نظر مصرف انرژی.3

مک‌بوک جدید از هر نظر — از صفحه نمایش رتینا و باتری مسطح گرفته تا تکنولوژی‌های پیشرفته سیستم‌عامل مک — به گونه‌ای طراحی شده‌است که از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه عمل کرده و مصرف انرژی‌ آن معادل با ۱۰/۱۰ کیلووات‌ساعت در سال باشد. همچنین این دستگاه از نیازمندی‌های مصرف بهینه EPA نیز بهینه‌تر عمل کرده و صلاحیت‌های ENERGY STAR 6.1 را داراست. از آنجا که باتری مک‌بوک جدید دفعات کمتری نسبت به گذشته به شارژ مجدد احتیاج دارد میزان کربن کمتری را نیز در استفاده روزانه بر روی محیط زیست بر جای می‌گذارد.

مک‌بوک جدید عاری از مواد مضری همچون بریلیوم، BFR ها و PVC ها است. همچنین از موادی مانند آلومینیوم و شیشه تولید شده که کاملا قابل بازیافت هستند. مک‌بوک جدید همچنین بالاترین درجه Gold را از EPEAT دریافت کرده‌است. EPEAT بر اساس اینکه یک دستگاه تا چقدر قابل بازیافت است، چقدر انرژی مصرف میکند و چگونه طراحی و تولید شده‌است، تاثیرات آن را بر روی محیط زیست بررسی میکند.

As شیشه صفحه نمایش عاری از آرسنیک
Hg صفحه نمایش عاری از جیوه با نور پشت LED
PVC عاری از PVC
BFR عاری از BFR
BE عاری از بریلیوم